polecamy:
     - zatokapucka.pl
     - polwysep.pl
     - wladyslawowo.wla.com.pl

Odnowiona zostanie zabytkowa chata kaszubska w Ostrowie

Zabytkowa chata, którą kilka lat temu rozebrano, zostanie odtworzona na nowo. Znajdzie się w niej dawna izba, wyposażona w pochodzące z dawnych czasów sprzęty domowe i gospodarskie.

Zabytkowa chata, którą kilka lat temu rozebrano, zostanie odtworzona na nowo. Znajdzie się w niej dawna izba, wyposażona w pochodzące z dawnych czasów sprzęty domowe i gospodarskie. W stodole powstanie placówka edukacyjna, w której będzie można m.in. obejrzeć jak wcześniej pieczono chleb. Wykonany zostanie także budynek administracyjny z obszerną ekspozycją poświęconą rezerwatowi Bielawa oraz faunie i florze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. – Warto reaktywować starą chatę w Ostrowie, gdyż jej dzieje stanowią o tożsamości dzisiejszych mieszkańców. Kompleks z pewnością uatrakcyjni także ofertę turystyczną Gminy Władysławowo – mówi Burmistrz Władysławowa Roman Kużel.

Do realizacji projektu wykorzystane zostaną liczne eksponaty, będące w dyspozycji Muzeum Ziemi Puckiej, które pełnić będzie opiekę nad obiektem. Swoją cegiełkę, do odtworzenia jednego z najstarszych budynków na terenie Ziemi Puckiej, dołoży także Starostwo Powiatowe w Pucku. Koszt rekonstrukcji kaszubskiej chaty w Ostrowie wynosi 400 tysięcy złotych, jej zakończenie zaplanowano na koniec 2018 roku.

tekst / fot. wladyslawowo.pl